CHCEMY PAMIĘTAĆ

Projekt edukacyjny „BO BYLI POLAKAMI”

 

13.06.2018  klasa IIB przedstawiła projekt edukacyjny „ Bo byli Polakami”.

 

 

 

        Projekt miał na celu przedstawienie zbrodni w czasie II wojny światowej jakie miały miejsce w Lesie Kosowskim.

 

       Kosów to dawna wieś podradomska, obecnie dzielnica Radomia. Miejsce masowych straceń podczas II wojny światowej. Szacuje się, że w Lesie Kosowskim Niemcy zamordowali blisko półtora tysiąca mieszkańców osób. Pierwsza egzekucja miała miejsce w październiku 1939 roku. W czasie powojennych ekshumacji odkryto 13 zbiorowych mogił, a w nich ciała 419 osób. Obecnie, w symbolicznej mogile znajduje się ziemia z dołów straceń – szczątki pomordowanych przeniesiono na Firlej. Wśród pomordowanych byli nie tylko Polacy, lecz także Żydzi, Romowie, a także rosyjscy jeńcy. Później do takich miejsc przyjeżdżało kommando z Auschwitz, wykopywano ciała i palono na specjalnych rusztach, aby ukryć dowody zbrodni.  Popioły wsypywano do tych samych dołów, z których wydobyto ciała. Wiadomo, że w głębi lasu jest jeszcze, co najmniej kilka podobnych mogił. Nie są jednak w żaden sposób upamiętnione. I chyba już nie będą.

 

        W ramach projektu uczniowie klasy II B porządkowali teren wokół pomnika upamiętniającego mieszkańców Radomia zamordowanych przez hitlerowców na terenie lasu w Kosowie.

 

       Jednocześnie wiemy, że nasze działania nie są ukierunkowane tylko i wyłącznie na potrzeby projektu. My po prostu chcemy pamiętać o śladach przeszłości. Nie chcemy i nie mamy prawa zapomnieć i przede wszystkim nie mamy prawa leczyć swojej pamięci z tego, co tutaj się wydarzyło. To część naszej tragicznej historii..